Įsivaizduokite, kad jūs žaibiškai galite persikelti į skirtingų pasaulio kampelių bibliotekų archyvus. Fantastinio filmo scenarijus šiais laikais tampa realybe. Na, nes… internetas 😀
Keliais pelytės paspaudimais atsiduriate archyvuose, be pirštinių, gerdami kavutę vartote, pvz., aštuoniolikto amžiaus knygas, semiatės įkvėpimo ir žinių…
Aš jau nepamenu, kaip atradau, kad bibliotekos turi suskaitmenintus knygų archyvus, bet atradus kelio atgal nebuvo 😀 Po truputį kritau į archyvų olą, saldžiai čepsėdama nuo pamatytų įdomybių ir gėrybių.
Be to, pasidomėję labiau konkretaus archyvo konkrečių darbų autorinėmis teisėmis, galite atrasti daug medžiagos atsispausdinimui savo kūrybai – skrebinimui, koliažams ar namų dekoravimui.
Labai lengva įkristi į archyvų olą, nes ji, nors ir turinti galą, vis gilėja… Juk kasdien archyvai pildomi vis naujais nuskenuotais, nufotografuotais leidiniais. Leiskite pabūti jūsų gide ir pasidalinti įdomesnių archyvų atradimais ir leidiniais meno ir gamtos tematikomis, fotografijų ir garso įrašų archyvais. O jei atrasite dar kažką įdomaus, būtinai pasidalinkite komentaruose.
Pirmyn į archyvų olą
Trumpa instrukcija prieš žengiant į ją. Aš pasidalinsiu archyvo nuoroda ir keliais mano akį ten patraukusiais egzemplioriais. Jei sudomino, kviečiu patiems leistis giliau. Nuorodų bus labai daug, tad, jei įmanoma, rekomenduoju skaityti per kompiuterį ir nebijoti smagiai pašėlioti su dvidešimt atidarytų langų 😀 Arba tiesiog po truputį atrasti, kas įdomu bei sugrįžti čia archyvų atradimų poircijoms.
Pradėkime nuo suskaitmenintų Lietuvos archyvų.
1. VU bibliotekos skaitmeninės kolekcijos
Titulinis puslapis pasitinka mus su keturiomis temomis RANKRAŠČIAI, RETI SPAUDINIAI, GRAFIKA, FOTOGRAFIJA.
Man įdomiausias pasirodė fotografijos skyrius, kuriame galite atrasti skirtingų istorinių fotografijų. Mano akį ypač patraukė Juozapo Čechavičiaus XIX a. Vilniaus fotografijos. Galima pažaisti žaidimą ir paieškoti senose fotografijose pavaizduotus Vilniaus kampelius dabartiniame Vilniuje. Pvz., man paslaptis, kur yra šita vieta. Gal turite idėjų?
2. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka
>”>Skaitmeninės kolekcijos čia >>
Jeigu domitės knygrišyba, manau, jums būtų įdomu skyrius KNYGŲ ĮRIŠAI, kuriame rasite seniausių knygų įrišimo aprašymus ir nuotraukas.
Jeigu domitės muzika ir jos istorija, kviečiu paspausti MUSICALIA skyrelį, kuriame atrasite Europos ankstyvosios muzikos rankraščių skaitmeninės saugyklos dalį su jų vaizdais ir net garsais!
3. Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas
Mėgstantiems lietuvių liaudies muziką gali patikti ši lietuvių liaudies muzikos fonogramų kolekcija . Įsivaizduojate, čia galite pasiklausyti kaimo žmonių atliekamų dainų net iš, pvz., 1905-ųjų… Gal net savo proprosenelės dainavimą atrasti? Kosmosas būtų!
4. Europeana – suskaitmenintas Europos kultūros paveldas
>>Skaitmeninės kolekcijos čia >>
Čia rasite daug visokiausio Europos paveldo gėrio įvairiausiomis temomis.
Galerijose pamatysite vizualų skirtingomis pakuruotomis temomis – nuo šventinių atvirukų iki šunų mene, nuo nebyliųjų filmų video iki amuletų iš viso pasaulio… Lobynai!
5. Internet Archive
>Skaitmeninės kolekcijos čia>>”>>>Skaitmeninės kolekcijos čia>>
Čia yra skaitmeninių archyvų archyvas, interneto archyvų motina, skaitmeninė biblioteka, kurioje sukaupti įvairūs tinklalapių, bibliotekų, organizacijų archyvai, kultūriniai artefaktai, garso, vaizdo įrašai, net programinės įrangos. Ir nors čia būtų kaip ir pagrindinis archyvas skaitmeniniame pasaulyje, aš jį atradau paskutinėje vietoje ;D Jame, greičiausiai, rasite ir toliau paminėtus archyvus, bet aš vis tiek ėjau smulkiau. O Internet Archive platybes palieku jūsų ir mano asmeniniam atradimui 😉 Antraip šitas įrašas pasaulį išvis tik dar po kokių metų 😀
6. World Digital Library
>>Skaitmeninės kolekcijos čia >>
Čia šiuo metu rodo virš trylikos tūkstančio sukeltų senų ir naujų objektų, įskaitant objektų nuotraukas, fotografijas, knygas, garso įrašus, laikraščius ir t.t.
Paieškoje pasirinkę dominamų objektų rūšį ir užrašę dominamą raktinį žodį atrasite tiesiog lobynus gėrybių.
Keletas įdomių atradimų:
- 1830 -1844 m. medicininių augalų knyga, nors ir kiniškai, bet nieks nesutrukdys pasigrožėti ir įsikvėpti iliustracijomis:
- 1889 m. ,,Needle-craft: artistic and practical” – čia atrasite žinių, įkvėpimo, schemų siuvimui, siuvinėjimui, nerimui, makrame ir kt. technikoms. Apsalus galima žiūrėti vien jau iliustracijas… Mano vienas iš mėgstamiausių atradimų.
7. Smithsonian Institution
>>Skaitmeninės kolekcijos čia >>
Šis institutas yra didžiausias pasaulio muziejų, edukacijų ir tyrimų kompleksas, o jo archyvai sklidini įdomybių. Čia galite pasivaikščioti kaip po muziejų, nes labai daug muziejinių objektų fotografijų.
Keli atradimai:
- Įvairiausi spalvų rato pavyzdžiai
- Užsukime į National Museum of Natural History skyrių >>pavartyti herbariumų kolekciją >>
- Pavartykime ,,The Decorator’s assistant” , yra keli tomai žinių ir įkvėpimų apie dekorą, ornamentus, geometriją, architektūrą, interjerą…
- ,,Catalog of samples of tile designs from Mosaico Nolla” 1885- ųjų m. plytelių ir jų mozaikų pavyzdžių katalogas – prabangumynai!
- Dar atradau keramikos enciklopediją iš 1902-ųjų metų – manau, keramikams būtų visai įdomu pavartyti 😉
- Viena iš rečiausių knygų apie kriaukles ,,Prodromus in systema historicum testaceorum”(1795 m.). Fantastiškų iliustracijų ieškokite antroje knygos pusėje.
- Paukščių mėgėjai tikriausiai bus pradžiuginti pavartę ,,Ornithologie” (1773 m.) paukščių iliustracijas.
- O jei esate japoniško meno, stiliaus gerbėjai, kviečiu būtinai pasklaidyti 1901 m. japonų dizaino žurnalų ,,Bijutsukai”puslapius.
8. Winterthur Library
>>Skaitmeninės kolekcijos čia >>
Šią biblioteką atradau per Instagramą, per jos specialios kolekcijos kuratorės Allie Alvis reelsus, Kviečiu ją irgi pasekti ir pasigrožėti meniškų senų knygų pavartymu.
Beje, dalyvavau Allie ir kitos bibliotekos darbuotojos online paskaitėlėje, kurioje jos rodė ir pažindino su keliomis įdomiomis skrebinimo knygomis. Jeigu įdomu būtų pažiūrėti įrašą, >”>jis čia >>
Per tą paskaitą Allie paminėjo, kad Winterthur biblioteka turi viešai prieinamas suskaitmenintas knygas ir po teisybei, įlindimas į jų archyvus ir įkvėpė parašyti šį įrašą 😉
Čia rasite įvairių katalogų, koliažų albumų, efemeros, iliustracijų, receptų knygų. Kelios iš įdomybių:
- ,,Every Man his Own Painter: A Collection of Receipts” 1836 m. dailininko receptų knyga, kurioje galima rasti spalvų maišymo, lakų, kreidelių, rašalų, dažų ir kt. receptūrų bei nurodymų.
- Gal būtų įdomų pavartyti 1795-1799 m. medvilnės raštų katalogą?>”> Tai jums čia >> Archyve rasite ir daug kitų senų tekstilės katalogų.
- Oho! Yra net keli XIX a. pab. >”>tatuiruočių katalogėliai, įkvėpimui >>
- O pasmalsauti, kokių žaislų buvo galima įsigyti 1840-1845 m . (Vokietija), >”>galite čia >> Dauguma jų atrodo labiau meno kūriniais, nei žaislais…
9. Harvard Library – CURIOSity Digital Collections
>>Skaitmeninės kolekcijos čia >>
Čia rasite įvairias sukuruotas kolekcijas.
Man įkrito į akį:
- Botaninių iliustracijų skyrius, kuriame rasite virš 4000 augalų iliustracijų – tikras įkvėpimo ir grožio lobynas.
- Harrison D. Horblit ankstyvųjų fotografijų kolekcija – fotografijos pradžios pačiupinėjimui
- Žymaus ornitologo William Brewster (1851-1919) dienoraščiai ir nuotraukos ornitologine tema. Taip miela kažkaip ir neįprasta žiūrėti į senas nuotraukas, kuriose užfiksuoti įvairiausi paukščių lizdai su kiaušiniais.
- XIX a. Jacques Burkhardt žuvų, stuburinių, nestuburinių, fosilijų mokslinės iliustracijos. Kokių tik ten žuvų iliustracijų nėra!
10. Biodiversity Heritage Library
>>Skaitmeninė kolekcija čia >>
Jeigu domitės ir žavitės gamta, šie biologinės įvairovės archyvai jums bus tiesiog dangiška dovana. Čia pilna tiek gamtos mokslo knygų, tiek ir apie daržininkystę ir kt., augalų, sėklų katalogų. Labai sunku atrinkti gėrybes, nes jų ten tiek dauug
Spėjau atrasti:
- ,,Mushrooms, ferns and grasses and some more wild flowers” 193… išleista knyga pilnutėlė nuotraukų. Augalų nuotraukos net truputį meniškai atrodo, kadangi, panašu, kad buvo fotografuoti studijoje, vazelėse.
- Hmm, gal įdomu būti pavartyti amerikietišką 1930-ųjų sėklų katalogą? Toks vintažinis ir žavingas dizainas, daržovės, kad ir nespalvotos, bet taip ir vilioja įsigyti sėklų 🙂
- Jeigu jums artima bitininkystė, gal bus įdomu pavartyti 1910 m. ,,The A B C and X Y Z of bee culture; a cyclopedia of everything pertaining to the care of the honey-bee; bees, hives, honey, implements, honey-plants, etc” knygą?
- Aaaa, radau net moters Ella Hurd kolekciją su 1890-1900 m. jos darytomis paparčių cianotipijomis:
- O čia nemažiau įspūdinga – ,,Abdrücke lebendiger Kräuter”1799 m. knyga su gyvų augalų atspaudais – monotipijomis!
- Drugelių mėgėjams, manau, patiks ,,The natural history of British butterflies” knygos iliustracijos.
- O jeigu jus būtent domina gamtos iliustracijos, ši biblioteka net turi savo paskyrą Flickr`e, kur galite rasti iliustracijas su nuorodomis į knygas.
Po teisybei, šios bibliotekos archyvai šiuo metu yra mano patys mėgstamiausi, tiek dar neatrastų gėrybių tenais kviečia vis sugrįžti.
11. The New York Public Library
>Skaitmeninės kolekcijos čia >>”>>>Skaitmeninės kolekcijos čia >>
Čia daug kolekcijų sukasi aplink Niujorką, tačiau atrasite medžiagos ir meno, botanikos temomis.
Keli atradimai:
- Pierre-Joseph Redouté rožių botaninės iliustracijos.
- Vaikiškų knygų iliustracijų galerija vidiniam vaikui pradžiuginti.
- Art nouveau ornamentų albumas , prie kurio prisidėjo ir pats A. Mucha.
- Henri Gellit ,,Nouvelles fantasies décoratives” – albumėlis su žavingomis ornamentų, raštų kompozicijomis,
12. Cambridge Digital Library
>>Skaitmeninės kolekcijos čia >>
Jose galite rasti tiek suskaitmenintus I. Niutono popierius, tiek Č. Darvino manuskriptus, tiek senus žemėlapius, tiek visokiausius kitokius istorinius turtus.
Man spėjo kristi į akį:
- Astronominiai vaizdai ir nors jie atlieka mokslinę funkciją, bet ir meniškai gražūs, įkvepiantys pažiūrėti.
- Curious Objects kolekcija – rinktinių įdomybių ir keistenybių objektų nuotraukų paroda. Nuo šumerų molio lentelių iki kišeninio gaublio. Viduj rasite nuorodą į pilnesnės kolekcijos parodą.
13. Metropolitan Museum – Thomas J. Watson Library Digital Collections
>>Skaitmeninės kolekcijos čia >>
Akys paganyti rekomenduočiau:
- po iliustruotas japoniškas knygas >>
- >”>po printus su moterimis kaip gėlėmis >>
- po >”>Bergdorf Goodman salono rūbų eskizus (1929 – 1952 m.) >> Jeigu domitės mada, mados istorija, siuvimu, modeliavimu, manau, atrasite čia sau įkvėpimo.
- >”>po žavingų knygų viršelių kolekciją >> Jie patys kaip meno kūriniai!
14. Getty Museum Collection
<>”><Skaitmeninės kolekcijos čia >>
Šią kolekciją atradau per Instagramo reelsą, kuriame jie pasakojo, jog dalis kolekcijos yra prieinama visiems įvairiaaausiam naudojimui (spausdinimui ir kt. reikmėms). Kuri dalis? Ją galite rasti čia arba paieškoje ieškodami norimos temos ir nustatymuose pažymėdami ,,Open Content” filtrą.
Ta proga siunčiu jums didelę gėlių puokštę
15. Rijksstudio archyvas
>”><<Skaitmeninis archyvas čia >>
Linkėjimai ir ačiū bičiulei Kristinai, kuri jau man berašant šį straipsnį pasidalino skaitmeninio Rijksmuseum archyvo lobynais. Aš jo nebuvau mačiusi, tai tapo dvigubu atradimu, kuriuo būtina pasidalinti ir su jumis. Nes čia daugybė meno kūrinių, kuriuos irgi galite naudoti spausdinimui!
> “>Kristinos parekomenduota botanine kolekcija >> Grooožis!
Tiek archyvų atradimų šiam kartui, jeigu atsirastų dar dėmesio vertų, papildysiu įrašą.
Tikiuosi, atrasite sau gaivių šaltinių kūrybai, įkvėpimui ir pažinimui 😉