Pasidarykime patys! Patirtis gaminant lavinamąją lentą (busy board)

Sykį mačiau video, kuriame tėvai atliko eksperimentą ir mažylei vienu metu paduodavo po kokį nors saugų buities daiktą (butelį, raktus, t.t.) ir po vis kitokį žaislą. Veiksmą su skirtingais daiktais atliko nemažai kartu. Eksperimento rezultatai: vaikas mieliau rinkosi buities daiktą, o ne žaislą. Jeigu turite vaikų ar tenka juos stebėti (ar prisimenate save), turbūt ir patys pastebėjote, kaip vaikus magnetiškai traukia viskas, kas neįdėta žaislų dėžėse. Pulteliai, šaukštai, maisto laikymo dėžutės, batai, jungtukai, raktai, vanduo, vabalai, akmenys ir kita dažnai atrodo šimtą kartų įdomesni žaislai nei brangiai kainuojantys lavinamieji žaislai…

Mano akis užkliudė ir mintis ilgai neramino (reikiapasidarytireikiapasidaryti) Pinterest`e matytos lavinamosios lentos (busy board) pavyzdžių nuotraukos. Tai tokia lenta, pilna užsiėmimų pirštukams (užtrauktukai, jungtukai, batų raišteliai, spynelės, čiaupai, rankenos, švieselės ir t.t.).
Kadangi esu antrinio daiktų panaudojimo šalininkė ir praktikuotoja bei turėjau kam padovanoti lavinamąją lentą, nusprendžiau imtis šio projekto – eksperimento. Lentos gamyba užsiėmiau gegužės mėnesį ir su pertraukiamu procesu, paieškomis užtrukau apie savaitę.

Palaipsniui gamybos proceso neišskaidysiu, juk kiekviena lenta gaunasi nepakartojama ir individuali. Tačiau pasidalinsiu keliais savo pastebėjimais, patirtimi ir patarimais, jei irgi sumąstytumėte imtis šios lentos gamybos.

Lavinamoji lenta (busyboard)
Pirmoji lavinamosios lentos (busy board) pusė, darbo procese

Ko prireikė šiai dvipusei lavinamajai lentai:

  • dvejų storų medžio drožlių plokščių;
  • akrilinių dažų, impregnanto medienai;
  • pirmajai pusei: ksilofono, žybsinčių lempučių panelės (nuo kičinio šviestuvo), veikiančio žadintuvo, seno dantų šepetėlių laikiklio, pultelio, plaukų segtuko, dviračių skambučio, kompiuterio pelės, metalinės dėžutės nuo saldainių (viduje galima paslėpti magnetuką), užtrauktuko, medžiaginės juostos su kibia velcro juosta (po ja gali slėptis nupieštas kirmeliukas ir pan.), strėlytės su velcro juosta, karoliukų, mažytės atsidarančios medinės dėžutės (joje priklijavau širdelės pakabuką), segtuvo detalės, fotoaparato juostos dėžutės su į ją įmontuotu atsisukamu dangteliu;
    Lavinamoji lenta (busyboard)
    Antroji lavinamosios lentos (busy board) pusė
  • antrajai lentos pusei: lego plokštės, kabliuko, raktų, rankenėlės ant kurios sukabinti visokiausi žiedeliai, sklendės, durų rankenos, baldų ratuko, srieginio strypelio su poveržlėmis, jungiklio, ,,langinių” (pagamintos iš dvejų lentučių su vyriais. Lentutės ,,užsirakina” sklendžių pagalba, o už langinių galima nupiešti augalus, tupintį katiną ir t.t.);
  • lanksčios vilkties – ja sutvirtintos dvi plokštės, kad galėtų stovėti apversta V forma ir susidėti. Tvirtinimui naudojome baldinį kabių pistoletą. Viršuje lentos sutvirtintos trimis  juostelėmis, o stabili, apverstoji V forma išgaunama iš abejų pusių lentas sutvirtinant štai taip:
lavinamoji lenta (busy board)
Lavinamosios lentos sutvirtinimas
  • nagingų tėčio ir brolio pagalbos. Jie padėjo su gręžimais, pritvirtinimais ir techniniais dalykais.

Taigi lavinamajai lentai, iš principo galite naudoti viską, ką esate sukaupę ir kas vaikui yra saugu bei įdomu. Drąsiai galite piešti – šioje lentoje, pvz., nupiešiau boružėles su taškeliais nuo 1 iki 10.

Pastebėjau, kad šios lentos populiariausios detalės yra baldinis ratukas, jungiklis, švieselės, juostelė su lipuku, užtrauktukas, metalinė dėžutė su magnetukais ir medinė dėžutė su širdele.

Daugumą detalių klijavau karštais klijais, bet sunkesnės ir daugiau patvarumo reikalaujančios detalės buvo sutvirtintos medsraigčiais. Jeigu ant kabliuko kabinsite raktus, būtinai juos pririškite virvele, kad nepasimestų. Daugiau judinamas detales, jei tik įmanoma, prikalkite/prigręžkite, nes priklijuotos ilgai neišsilaikys. Jeigu lentai naudosite su baterijomis veikiančius daiktus, juos tvirtinkite taip, kad išsekus baterijoms,  būtų galima nuimti ir baterijas pakeisti. Tam tinka velcro juostelės, gumytės.

lavinamosios lentos ,,langinė"
,,Langinė”
lavinamoji lenta (busy board)
Pirmoji, papildyta lavinamosios lentos pusė

Man džiugu, kai daiktai išradingai gali ,,prisikelti” antram gyvenimui. Suteikime jiems antrą progą ir gyvenkime tvariau 😉

Su gražiausiais linkėjimais,

Akimirkų Gaudyklės Jolanta

Rekomenduoju

0 Comments

No Comment.